برای اینکه یادگیری خود را منطبق با منحنی فراموشی کنید می‌توانید از جعبه‌ی جی ۵ یا نرم‌افزارهایی مانند Duolingo استفاده کنید. هر دو ابزار به شما کمک می‌کند که لغات و عبارات جدیدی که یاد گرفته‌اید را در فواصل زمانی خاص تکرار کنید و به مرور بر آن‌ها مسلط شوید.

۲-قبل از خواب یاد بگیرید

یکی از مزایای بی‌نظیر خواب این است که به ما کمک می‌کند تا صندوق مغز (اطلاعات و خاطرات جدیدی که در طول روز در ذهن ما به صورت موقت انباشته شده است) خود را به صورت کامل پاک‌سازی کنیم. برای اینکه بتوانیم اطلاعات و دریافتی‌های جدید خود را به حافظه‌ی بلندمدتمان منتقل کنیم به خواب نیاز داریم حتی یک چرت کوتاه. وقتی به درستی این اطلاعات را ذخیره کردیم، تکرار در فواصل زمانی خاص به ما کمک می‌کند که این اتصالات را تقویت کنیم که پیروی از این فرآیند باعث خواهد شد که بعد از مدتی به آسانی تمام آموخته‌های خود را به یادآوریم.

پیشنهاد می کنم این مطلب رو هم بخونید :  خواهرزاده های آقای سوپر استار

۳-محتوا مطالعه کنید نه زبان

اگرچه بیشتر کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی صرفاً بر یادگیری زبان تمرکز دارند، اما مطالعه‌ای که بر روی یک گروه از دانشجویان زبان فرانسه انجام شد نشان داد زمانی که موضوعات و مطالب دیگر را با استفاده از زبان فرانسه به این دانشجویان آموزش دهند نتایج تست لیسینینگ آن‌ها بهتر می‌شود و انگیزه‌ی آن‌ها نیز برای یادگیری این زبان بیشتر می‌شود. البته دانشجویانی که در کلاس‌های استاندارد زبان فرانسه هم شرکت می‌کنند نتایج بهتری در آزمون‌های ریدینگ و رایتینگ به دست می‌آورند که این امر نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که هر دو روش مفید هستند و تنها به انتخاب زبان‌آموز بستگی دارند.

هنگامی که بر اصول اولیه و قواعد پایه یک زبان جدید مسلط شدید بهتر است از برخی مطالب که مطابق با علاقه‌مندی‌های شماست برای افزایش درک خود استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید با هم کلاسی‌های خود در بیرون از آموزشگاه زبان یا با استفاده از اسکایپ تمرین اسپیکینگ کنید، در وب‌سایت‌های اینترنتی مقاله مطالعه کنید یا ایبوک های نوشته شده به زبان مورد علاقه‌تان را دانلود و در اوقات بیکاری به مطالعه آن‌ها بپردازید یا به پادکست‌های صوتی گوش کنید.

۴-هر روز کمی تمرین کنید

اگر سرتان شلوغ باشد ممکن است تصمیم بگیرید که مطالعه‌ی هر روزه را کنار بگذارید و در عوض در دو یا سه جلسه در هفته به صورت فشرده به مطالعه‌ی زبان بپردازید. با این حال، اگر هر روز کمی مطالعه داشته باشید مؤثرتر خواهد بود؛ زیرا صندوق مغز شما فضای محدودی دارد و تنها خواب می‌تواند آن را پاک‌سازی کند، بنابراین اگر در طی چند ساعت به صورت فشرده به یادگیری زبان بپردازید این فضای محدود اشغال شده و اصولاً بعد از دو یا سه ساعت چیزی یاد نخواهید گرفت.

مطالعه کوتاه و هر روزه بهترین روش برای ترکیب تکرار در فواصل زمانی خاص و استفاده‌ی بهینه از فضای محدود مغز و ذخیره‌سازی موقت ذهن است.

۵-جدید و قدیم را با یکدیگر ترکیب کنید

تلاش برای یادگیری یک باره‌ی چندین کلمه و عبارت بسیار خسته کننده است. بهتر است بدانید یادآوری اطلاعات جدید زمانی که با مفاهیم آشنا و قدیمی که قبلاً آموخته‌اید ترکیب شوند آسان‌تر است.

سعی کنید هر وقت واژه یا عبارت جدیدی یاد گرفتید آن را با کلمات و عبارت‌هایی که بلدید و برای شما آشنا هستند به کار ببرید زیرا این کار باعث تمرکز هر چه بیشتر مغز بر روی این اطلاعات جدید خواهد شد.

شما از چه تکنیک‌هایی برای فراگیری زبان مورد علاقه‌ی خود استفاده می‌کنید؟

تسلط بر زبان‌های خارجی : ۵ قدم حرفه‌ای

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر